Gniewne lato

Historia Willego byłaby trudna do opowiedzenia gdyby się jej nie usystematyzowało. Jest to bowiem człowiek-chaos, którego trudno utrzymać na miejscu. W tym celu postanowiłem, że to co mi opowiada, zepnę w konkretne historie opisujące każda jedną sprawę, którą chłopak się zajmuje. Wydarzenia z jakimi miał ostatnio do czynienia rozgrywały się w trakcie niezwykle upalnego lata 1938r. Są to w sumie cztery opowiadania ułożone w porządku chronologicznym opisywanych wypadków. Pozwala to czytelnikowi, podążającemu po nitce do kłębka, swobodnie wciągać się w krąg jego znajomych, powiązań i zdarzeń. Każde z tych opowiadań zawiera bowiem odniesienia do tego co działo się wcześniej.

Dla przykładu – na początku “Wrogiego przejęcia” Willi jest, delikatnie mówiąc, niedysponowany. Wynika to z faktu, że na końcu “Wyjątkowego zaangażowania” miał dość traumatyczne przeżycia i radzi sobie z nimi na swój, w zasadzie mało oryginalny, sposób.

Tematy te zawarte są w zbiorze “Gniewne lato”, na który składają się:

  1. Niewinni kłamcy
  2. Wyjątkowe zaangażowanie
  3. Wrogie przejęcie
  4. Dwa razy to samo

Nazwa całości zaś pochodzi od słów jednego z bohaterów:

– Muszę powiedzieć, że chyba pana nie doceniałem. – Grubas ponownie podniósł się z fotela co sprawiło mu masę kłopotów i pośród jęków trwało ze trzy dni.

– Cała przyjemność po mojej stronie. – Uśmiechnąłem się od ucha do ucha. – Czasem proste sprawy bywają skomplikowane.

– Ma pan racje. Wszystko przez to gniewne lato.

Tak się składa, że nad każdym opowiadaniem pracuję niemal stale, dodając pewne detale, poprawiając mniej lub bardziej oczywiste błędy. Naturalnie treści jakie tutaj znajdziecie są na bieżąco aktualizowane aby w miarę możliwości prezentować najbardziej ostateczną zawartość.

I jeszcze jedno na koniec – we wszystkich opowiadaniach wszystkie obiekty, miejsca, nazwy własne i inne tego typu detale, pochodzą w 100% z epoki. W oryginalnej, pochodzącej z tamtych czasów pisowni i formie są prezentowane w treści po to aby przenieść Was wstecz. Absolutnie nie ma to na celu propagowania żadnej ideologii czy czegokolwiek takiego. Denerwuje mnie po prostu gdy czytam książkę, której wydarzenia dzieją się w przeszłości, a nazwy i definicje podawane są współczesne.

Natomiast kolejny zbiór będzie oczywiście opisywał wydarzenia jesieni. Prace już trwają….

AKTUALIZACJA:

Z dniem 15 grudnia 2014r. zbiór opowiadań “Gniewne lato” dostępna będzie w księgarniach w wersji papierowej jak i elektronicznej, gdyż wspólnym wysiłkiem moim i wydawnictwa Novae Res z Gdyni została własnie wydana. Więcej szczegółów tutaj.

linia_1

Napisano Wpisy inne | Oznaczone jako: , | Wstaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *