Dzisiaj przejdziemy się po placach Breslau, ale też i Wrocławia. Większość pytań będzie dotyczyć tego jak dane miejsca się dzisiaj nazywają, ale nie tylko. Mam nadzieję, że czekając na spotkanie w Mediatece znajdziecie chwilkę czasu na tę zabawę:
Wrocławskie place
Podsumowanie quizu
0 z 10 pytań ukończone
Pytania:
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
Informacja
Placów przed wojną w Breslau było niezwykle dużo. Czy więcej niż dzisiaj? Podejrzewam, że tak, choć nigdy tego nie badałem dokładnie. Jednakże place były w owym czasie najczęściej miejscami wypoczynku, spacerów i spędzana wolnego czasu. Tutaj koncentrowało się życie towarzyskie i odbywały się imprezy kulturalne, wiece etc.
Mam więc nadzieję, że ta krótka podróż po placach miasta sprawi Wam choć odrobinę frajdy.
Już ukończyłeś quiz. Nie możesz rozpocząć jeszcze raz.
Ładowanie quizu…
Musisz się zalogować, aby rozpocząć quiz.
Musisz ukończyć następujący quiz, aby rozpocząć ten:
Wyniki
udzielono odpowiedzi dobrze na 0 z 10
Czas się skończył
Zdobyłeś 0 z 0 punktów, (0)
Średni wynik |
|
Twój wynik |
|
Kategorie
- Nieskategoryzowany 0%
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- Udzielono odpowiedzi
- Do sprawdzenia
-
Pytań 1 z 10
1. Pytanie
Przez środek tego okrągłego, dużego placu, zlokalizowanego w południowej części miasta przebiega linia tramwajowa, choć ruch samochodów odbywa się dokoła. Za panowania cesarza nosił on nazwę: Keiser-Wilhelm Platz, w okresie republiki weimarskiej – Reichspräsidenten Platz dla upamiętnienia urzędu prezydenta republiki. Po objęciu władzy przez nazistów, na cześć feldmarszałka Paula von Hindenburga, w 1934r. zmieniono nazwę na Hindenburg Platz. Jaką nazwę nosi ten plac dzisiaj?
Poprawnie
Niepoprawnie
-
Pytań 2 z 10
2. Pytanie
Mniej więcej po środku tego dużego placu, wychodzącego na zakole Odry Północnej między Wyspą Słodową, a Bielarską, między porastającymi go drzewami, przed wojną stał szalet miejski. Udało mu się przetrwać zawieruchę 1945r. i do dziś służy tym samym celom. Miejsce to zwane Gneisenau Platz dziś nazywa się:
Poprawnie
Niepoprawnie
-
Pytań 3 z 10
3. Pytanie
Plac ten, jedno z głównych skrzyżowań na arterii prowadzącej z Rynku na zachód, przed wojną zwany był „królewskim” (Kӧnigs Platz) choć nie było na nim wtedy żadnego pomnika koronowanej głowy. Nazwa pochodziła od zlokalizowanego tutaj przed 1866r. mostu przerzuconego nad fosą, który właśnie nazywał się Kӧnigs Brücke. Dzisiaj, mniej więcej w tym miejscu, znajduje się duża fontanna „Walka i Zwycięstwo”. Jak nazywamy ten plac obecnie?
Poprawnie
Niepoprawnie
-
Pytań 4 z 10
4. Pytanie
Przed wojną na tym obszernym placu między tylną ścianą aresztu oraz dzisiejszą ulicą Kościuszki znajdowało się Śląskie Muzeum Sztuk Pięknych (Museum der Bildenden Künste). Dzisiaj plac został zdegradowany do roli wąskiej ulicy. Jaką ona dzisiaj nosi nazwę?
Poprawnie
Niepoprawnie
-
Pytań 5 z 10
5. Pytanie
Plac Słoneczny (Sonnen Platz) nosił tę nazwę aż do 1948r. Dopiero wtedy został przemianowany. Dziś jednak nazywa się już zupełnie inaczej. Pierwotna, niemiecka nazwa pochodziła najprawdopodobniej od „Gospody pod słońcem”, która się tutaj znajdowała. Druga nazwa, a pierwsza powojenna, od pewnego manifestu z lipca 1944r. Nazwa obecnie obowiązująca została zaś nadana na cześć:
Poprawnie
Niepoprawnie
-
Pytań 6 z 10
6. Pytanie
Ten, zlokalizowany niemal w samym centrum miasta, plac za patrona miał przed wojną generała. Jednego z najważniejszych pruskich wodzów doby napoleońskiej, który prowadził pruską armię pod Waterloo, a którego mauzoleum do dzisiaj stoi w podwrocławskich Krobielowicach. Od 1827r. do końca wojny stał na środku placu pomnik:
Poprawnie
Niepoprawnie
-
Pytań 7 z 10
7. Pytanie
Zwiger – słowo to w języku niemieckim oznacza „międzymurze”, choć kojarzone jest też nierozerwalnie z późnobarokowym zespołem pałacowym z centrum Drezna. W Breslau plac o tej nazwie (Zwinger Platz) związany był z pierwotną lokalizacją tego obszaru pomiędzy murami. Obecna jego nazwa pochodzi między innymi od jednej z ważniejszych instytucji kulturalnych miasta jakie mają tu siedzibę. O jaki plac chodzi?
Poprawnie
Niepoprawnie
-
Pytań 8 z 10
8. Pytanie
Dzisiaj nazwa tego dużego placu na wschodzie miasta, pochodząca od jednej z ważniejszych bitew w historii Polski, stała się także źródłem nazwy także dla całego osiedla, ulicy i paru innych miejsc. Niemiecka nazwa tego miejsca – Scheitniger Stern – odnosiła się jednak tylko do niewielkiego, centralnego fragmentu, skrzyżowania w kształcie gwiazdy, które dziś, po przebudowie, nosi nazwę ronda. O jaki plac chodzi?
Poprawnie
Niepoprawnie
-
Pytań 9 z 10
9. Pytanie
Nazwa przedwojenna i powojenna tego placu leżącego niedaleko elektrowni przy ul. Łowieckiej, są bardzo do siebie znaczeniowo zbliżone. To Schisswerder Platz i dzisiaj…
Poprawnie
Niepoprawnie
-
Pytań 10 z 10
10. Pytanie
Ten plac, mający być w swym założeniu konkurencją handlową dla Rynku, przed wojną i po wojnie nazywa się dokładnie tak samo (jeśli przetłumaczyć jego nazwę). Swego czasu stała tutaj fontanna Neptuna zwana przez breslauerów Gabeljürge – Jurek z widelcem. Ponoć ma zostać odbudowana. Było by więcej niż rewelacyjnie. Chodzi oczywiście o plac:
Poprawnie
Niepoprawnie