“Gniewne lato”

Czym jest “Gniewne lato”?

To gorący okres dla mieszkańców Breslau, między innymi dlatego, że nie rozpieszczała ich wtedy pogoda i żar lał się z nieba. Jest to jednak zbiór czterech moich noweli, których akcja dzieje się właśnie w trakcie tego lata. Gorącego lata 1938r. Na zbiór składają się następujące sprawy jakimi się zajmował:

Każda z nich jest osobną częścią, osobną całością, powstającą nie tylko w osobnym pliku, czy katalogu, dlatego może więc funkcjonować zupełnie osobno. Między innymi dlatego przypisy (np tłumaczenia nazw ulic) są w każdym powtórzone i jakby się je zebrało w całość to może zdarzyć się, że jedna i ta sama ulica będzie opisana dwa czy nawet więcej razy).

Mimo to nowele te stanowią jedną i nierozerwalną całość, a więc są powiązane ze sobą, nie tylko osobą głównego bohatera czy pewnych osób mu towarzyszących. Opisywane wydarzenia następują po sobie w ściśle uporządkowanym ukłądzie i pewne reakcje i zachowania Willego mają swą przyczynę w tym co działo się wcześniej. Doskonałym przykładem tutaj może być początek Wrogiego przejęcia, kiedy to nasz chłopak ma pewien problem i radzi sobie z nim w swój, niezwykle wysublimowany sposób. Problem ten powstał jednak w końcówce poprzedniej sprawy. Dlatego sugeruję jednak aby czytać te nowele w zaproponowanej przeze mnie kolejności, wtedy nie uronicie nic z całości przekazu jakim jest ten zbiór.

Aby on powstał pracowałem ponad pięć lat, bo samo przelewanie na papier myśli, intrygi czy wymyślonych wydarzeń to proces już niemal końcowy w całości postępowania związanego z tworzeniem opowiadania. Większość czasu zajmuje zebranie informacji o miejscach i wydarzeniach jakie mogą mieć wpływ na przedstawiany ówczesny świat. Niestety nie przetrwał on do naszych czasów, co nie oznacza, że należy o nim zapominać i ukrywać. Uważam, że każdy naród, w tym, i mieszkańcy Wrocławia mają prawo do szczycenia się historią swojego miasta. To powoduje, że przykładam niezwykle wielką wagę do szczegółów, dotyczących miejsc, obiektów, wnętrz, strojów, samochodów i innych elementów, które powodują, że czytelnik zagłębiając się w moje opowiadania ma możliwość zagłębić się w zakamarki tamtego miasta, poczuć je, dotknąć, zasmakować…

Mam nadzieję, że ta trudna sztuka udała mi się i zbiór ten się Wam spodoba. Jeżeli zaś znajdziecie gdziekolwiek w tekście jakikolwiek błąd – dajcie mi proszę znać, uzupełnię i poprawię go aby przekaz był możliwie najbardziej sugestywny i zgodny z tamtą rzeczywistością.

Dziś (15.12.2014r.) dopisuję tutaj kolejny akapit:

Otóż “Gniewne lato” ukazuje się dziś drukiem. To wynik prawie półrocznej ciężkiej pracy nad tekstem, okładką i wszystkim innym. Właśnie na okładce znalazł się jej następujący opis:

“Lato 1938 roku w Breslau było niezwykle gorące. Bruki ulic falowały od temperatury, wąwozy podwórek wypełniały się duchotą, a na karoseriach automobili osiadał kurz wzniecany stopami przechodniów odwiedzających liczne knajpy i lokale w poszukiwaniu piwnej ochłody. W tej specyficznej rzeczywistości nawiedzanej damami o podwójnej moralności, arystokratami o skrzywionych życiorysach, czy dającymi się lubić gangsterami, walczy ze złem ostatni prywatny detektyw tego miasta.

Książka składa się z czterech opowiadań powiązanych ze sobą postacią głównego bohatera, a także opisem Wrocławia z lat trzydziestych ubiegłego wieku. Każda historia stanowi osobną zagadkę do rozwiązania.”

Gorąco zapraszam do księgarń, szczególnie tej, będącej własnością wydawnictwa Novae Res.

Jeden komentarz

One Response to “Gniewne lato”

 1. Wydawnictwo pisze:

  zapraszamy do wydania ebooka przez nasze wydawnictwo – Wydawnictwo Psychoskok

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

 • Ostatnie wpisy

 • Archiwa

 • Licznik odwiedzin

  • 86
  • 59
  • 458
  • 12 281
  • 586 965