“Gniewne lato”

Czym jest “Gniewne lato”?

To gorący okres dla mieszkańców Breslau, między innymi dlatego, że nie rozpieszczała ich wtedy pogoda i żar lał się z nieba. Jest to jednak zbiór czterech moich noweli, których akcja dzieje się właśnie w trakcie tego lata. Gorącego lata 1938r. Na zbiór składają się następujące sprawy jakimi się zajmował:

Każda z nich jest osobną częścią, osobną całością, powstającą nie tylko w osobnym pliku, czy katalogu, dlatego może więc funkcjonować zupełnie osobno. Między innymi dlatego przypisy (np tłumaczenia nazw ulic) są w każdym powtórzone i jakby się je zebrało w całość to może zdarzyć się, że jedna i ta sama ulica będzie opisana dwa czy nawet więcej razy).

Mimo to nowele te stanowią jedną i nierozerwalną całość, a więc są powiązane ze sobą, nie tylko osobą głównego bohatera czy pewnych osób mu towarzyszących. Opisywane wydarzenia następują po sobie w ściśle uporządkowanym ukłądzie i pewne reakcje i zachowania Willego mają swą przyczynę w tym co działo się wcześniej. Doskonałym przykładem tutaj może być początek Wrogiego przejęcia, kiedy to nasz chłopak ma pewien problem i radzi sobie z nim w swój, niezwykle wysublimowany sposób. Problem ten powstał jednak w końcówce poprzedniej sprawy. Dlatego sugeruję jednak aby czytać te nowele w zaproponowanej przeze mnie kolejności, wtedy nie uronicie nic z całości przekazu jakim jest ten zbiór.

Aby on powstał pracowałem ponad pięć lat, bo samo przelewanie na papier myśli, intrygi czy wymyślonych wydarzeń to proces już niemal końcowy w całości postępowania związanego z tworzeniem opowiadania. Większość czasu zajmuje zebranie informacji o miejscach i wydarzeniach jakie mogą mieć wpływ na przedstawiany ówczesny świat. Niestety nie przetrwał on do naszych czasów, co nie oznacza, że należy o nim zapominać i ukrywać. Uważam, że każdy naród, w tym, i mieszkańcy Wrocławia mają prawo do szczycenia się historią swojego miasta. To powoduje, że przykładam niezwykle wielką wagę do szczegółów, dotyczących miejsc, obiektów, wnętrz, strojów, samochodów i innych elementów, które powodują, że czytelnik zagłębiając się w moje opowiadania ma możliwość zagłębić się w zakamarki tamtego miasta, poczuć je, dotknąć, zasmakować…

Mam nadzieję, że ta trudna sztuka udała mi się i zbiór ten się Wam spodoba. Jeżeli zaś znajdziecie gdziekolwiek w tekście jakikolwiek błąd – dajcie mi proszę znać, uzupełnię i poprawię go aby przekaz był możliwie najbardziej sugestywny i zgodny z tamtą rzeczywistością.

Dziś (15.12.2014r.) dopisuję tutaj kolejny akapit:

Otóż “Gniewne lato” ukazuje się dziś drukiem. To wynik prawie półrocznej ciężkiej pracy nad tekstem, okładką i wszystkim innym. Właśnie na okładce znalazł się jej następujący opis:

“Lato 1938 roku w Breslau było niezwykle gorące. Bruki ulic falowały od temperatury, wąwozy podwórek wypełniały się duchotą, a na karoseriach automobili osiadał kurz wzniecany stopami przechodniów odwiedzających liczne knajpy i lokale w poszukiwaniu piwnej ochłody. W tej specyficznej rzeczywistości nawiedzanej damami o podwójnej moralności, arystokratami o skrzywionych życiorysach, czy dającymi się lubić gangsterami, walczy ze złem ostatni prywatny detektyw tego miasta.

Książka składa się z czterech opowiadań powiązanych ze sobą postacią głównego bohatera, a także opisem Wrocławia z lat trzydziestych ubiegłego wieku. Każda historia stanowi osobną zagadkę do rozwiązania.”

Gorąco zapraszam do księgarń, szczególnie tej, będącej własnością wydawnictwa Novae Res.

1 komentarz

One Response to “Gniewne lato”

 1. Wydawnictwo pisze:

  zapraszamy do wydania ebooka przez nasze wydawnictwo – Wydawnictwo Psychoskok

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 • Najnowsze wpisy

 • Archiwa

 • Licznik odwiedzin

  • 30
  • 108
  • 1 192
  • 6 903
  • 383 487