Mamy nieco zaległości w umieszczeniu treści na stronie, więc z każdym krokiem będę starał się je nadrabiać. W końcu wyjdziemy jednak na prostą. Dlatego dzisiaj kolejny quiz, w którym zajmiemy się parkami. Przed wojną w mieście było ich całkiem sporo, choć trudno dziś oceniać czy więcej czy mniej niż ich mamy obecnie. Na pewno stanowiły ważny element tkanki miejskiej. Trzeba bowiem pamiętać, że ówcześni mieszkańcy miasta mimo powszechnie panującej opinii całkiem sporo czasu poświęcali na rekreację. W wielu rodzinach obowiązkowym porządkiem dnia w niedzielę był spacer po wspólnym, uroczystym obiedzie. Gdzie można spacerować? Na pewno nie po „zabetonowanym” ścisłym centrum, więc należało udać się w kierunku jakiegoś skrawka zieleni. Często były to miejsca gdzie nie tylko rosły drzewa, ale stały też restauracje, tancbudy, huśtawki, karuzele… Swoją rolę tutaj odgrywały opisywane jakiś czas temu obiekty zwane etablissment. Takie niedzielne (ale i nie tylko niedzielne) spacery były więc okazją do zasmakowania różnego rodzaju rozrywek. Szkoda, że dziś taka infrastruktura już nie wszędzie funkcjonuje.
Zapraszam do zabawy:
Parki i tereny zielone
Podsumowanie quizu
0 z 10 pytań ukończone
Pytania:
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
Informacja
Dzisiaj zajmiemy się parkami. Przed wojną w mieście było ich całkiem sporo, choć trudno dziś oceniać czy więcej czy mniej niż ich mamy obecnie. Na pewno stanowiły ważny element tkanki miejskiej. W wielu rodzinach obowiązkowym porządkiem dnia w niedzielę był spacer po wspólnym, uroczystym obiedzie. Dlatego dzisiaj w każdym pytaniu pytamy o parki, które w Breslau kiedyś funkcjonowały, a niekiedy funkcjonują do dzisiaj.
Już ukończyłeś quiz. Nie możesz rozpocząć jeszcze raz.
Ładowanie quizu…
Musisz się zalogować, aby rozpocząć quiz.
Musisz ukończyć następujący quiz, aby rozpocząć ten:
Wyniki
udzielono odpowiedzi dobrze na 0 z 10
Czas się skończył
Zdobyłeś 0 z 0 punktów, (0)
Średni wynik |
|
Twój wynik |
|
Kategorie
- Nieskategoryzowany 0%
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- Udzielono odpowiedzi
- Do sprawdzenia
-
Pytań 1 z 10
1. Pytanie
W tym jednym z mniejszych parków miejskich, który z grubsza przyjmuje kształt trójkąta znajduje się staw z wyspą i uroczy pagórek. Otoczony jest przez monumentalny, strzelisty kościół pw. Św. Michała Archanioła, Bau Schule – szkołę rzemiosł budowlanych (dziś jeden z wydziałów Politechniki wrocławskiej, oraz przedwojenny zespół szkół im. Pestalozziego (dziś SP 1 im. M. Dąbrowskiej). Jaką dziś nazwę nosi ten park?
Poprawnie
Niepoprawnie
-
Pytań 2 z 10
2. Pytanie
Przed wojną w tym miejscu znajdował się Teichäcker Park, który otaczał też już nieistniejący St. Salvator Kirche. Park ten wojny niestety nie przetrwał. Później był tutaj między innymi dworzec autobusowy w bezpośrednim sąsiedztwie dworca głównego PKP. Dziś w tym miejscu:
Poprawnie
Niepoprawnie
-
Pytań 3 z 10
3. Pytanie
W tym jednym z największych parów miasta, znajdującym się na tzw. Zielonej wyspie przed wojną stało wiele pomników, stała też drewniana restauracja zwana Szwajcarką. Dzisiaj po niej pozostały jedynie fragmenty fundamentów. Po drugiej stronie ulicy przecinającej park stał też drewniany kościół (który zresztą stoi tam do dzisiaj). Chodzi oczywiście o:
Poprawnie
Niepoprawnie
-
Pytań 4 z 10
4. Pytanie
Zlokalizowana w tym parku, bodaj najbardziej znana restauracja firmowa browaru Haase’go, posiadała duży taras wychodzący na staw parkowy, po którym pływały łódki i kajaki wynajmowane z tarasu Ludwiga Landsberga. Po przeciwnej stronie stawu był niewielki półwysep z Pawilonem Schottländera (fundatora parku). Dojeżdżało się tutaj tramwajami, których pętlę całkiem niedawno przeniesiono na południową stronę południowej obwodnicy towarowej obiegającej park dużym łukiem. W czasie oblężenia Festung Breslau toczyły się tutaj ciężkie walki, w których obrońcy wykorzystywali nawet torpedy popychane w kierunku atakujących na specjalnych stelażach z kółkami. Restauracja wojny nie przetrwała, wybuch zniszczył półwysep na stawie tworząc wyspę (dziś jest ich łącznie trzy), a w znajdującej się opodal zajezdni tramwajowej był zlokalizowany punkt dowodzenia. Chodzi oczywiście o:
Poprawnie
Niepoprawnie
-
Pytań 5 z 10
5. Pytanie
Dziś w tym miejscu znajduje się Park Grabiszyński. Przed wojną jednak w tym miejscu nie było parku lecz:
Poprawnie
Niepoprawnie
-
Pytań 6 z 10
6. Pytanie
Ten park zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie wylotu z miasta na Oławę posiadał przed wojną taką samą nazwę (w tłumaczeniu oczywiście) jak współcześnie. Mowa o:
Poprawnie
Niepoprawnie
-
Pytań 7 z 10
7. Pytanie
Wzgórze Liebicha, stanowi dziś część bodaj najdłuższego parku nowoczesnej Europy. Trudno zresztą nazwać to parkiem – w głównej mierze jest to promenada ciągnąca się dookoła centrum miasta wzdłuż:
Poprawnie
Niepoprawnie
-
Pytań 8 z 10
8. Pytanie
Powstały po 1934r. Volks Park (Park Ludowy) był swoistym parkowym połączeniem skrzyżowania dzisiejszych ulic Krakowskiej, Kościuszki i Traugutta z terenami wypoczynkowymi w dzielnicy Morgenau (Rakowiec) gdzie zlokalizowano wiele etablissment’s, w tym najbardziej znany z nich: Luna Park. Dzisiaj teren parku ograniczony jest tylko do fragmentu z placem zabaw nad Oławą i alei z topolami będącej przedłużeniem ul. Żabia Ścieżka ku Odrze. Park ten obecnie nosi nazwę:
Poprawnie
Niepoprawnie
-
Pytań 9 z 10
9. Pytanie
Park ten pierwotnie był kompleksem cmentarzy (jak wiele parków w tym mieście), które rozciągały się mniej więcej między dzisiejszymi ulicami Ślężną, a Borowską tuż przy zajezdni tramwajowej. Nosi on nazwę:
Poprawnie
Niepoprawnie
-
Pytań 10 z 10
10. Pytanie
W tym miejscu przed wojną był fragment Promenady Staromiejskiej (jaką nazwę nosi ona dzisiaj), ale formalnie obszar ten nie był parkiem. Dzisiaj znajduje się tutaj rotunda Panoramy Racławickiej oraz pomnik wieszcza, od którego istniejący tu park wziął nazwę, przed wojną zaś stał tu między innymi pomnik Heinricha Roberta Göpperta (znanego śląskiego botanika, kuratora Ogrodu Botanicznego). Park ten nazywa się:
Poprawnie
Niepoprawnie